HomeWiedzaWycieczki edukacyjne na Gdańskim Szlaku Wodociągowym

Wycieczki edukacyjne na Gdańskim Szlaku Wodociągowym

Czym jest Gdański Szlak Wodociągowy?

 

Gdański Szlak Wodociągowy to trzy zbiorniki wody:

- Zbiornik Wody Stary Sobieski (1),

- Zbiornik Wody Stara Orunia (2),

- Zbiornik Wody Kazimierz (3)

oraz Gdańska Aleja Włazów, czyli całoroczny teren spacerowy na Ołowiance.

Dwa pierwsze to historyczne, podziemne rezerwuary wody, natomiast Zbiornik Wody Kazimierz jest nowoczesną wieżą ciśnień. Każdy ze zbiorników posiada własny taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Gdańska. Symbolem Szlaku jest nietoperz – nieuchwytny, tajemniczy i rzadko spotykany ssak, który wybrał jeden z obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego – Zbiornik Wody Stara Orunia – na swoje siedlisko.

Udostępnienie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego do zwiedzania turystom to efekt współdziałania pracowników miejskiej spółki wodociągowej GIWK z sympatykami historii techniki. Celem tego przedsięwzięcia było zachowanie w jak najlepszym stanie pamiątek związanych z historią gdańskich wodociągów. Od 2010 roku zbierano dokumentację historyczną i restaurowano pamiątki po dawnych wodociągach. Wśród zachowanych eksponatów są m.in. drewniane rurociągi, studnie, dawne urządzenia i narzędzia wodociągowe i żeliwne kształtki, a nawet 150-letni list w butelce (tzw. kapsuła czasu) znaleziony w sklepieniu Zbiornika Wody Stara Orunia.

 

 

 

Jak prowadzona jest edukacja na Szlaku?

 

Gdański Szlak Wodociągowy ukazuje cuda techniki i pozwala przybliżyć wiedzę z zakresu przyrody, historii, fizyki, chemii, biologii a nawet wiedzy o społeczeństwie. Zwiedzający rezerwują bilet na stronie www.szlak.gda.pl i wraz z przewodnikiem odbywają edukacyjne wycieczki po wybranym obiekcie Szlaku. Wiedza przekazywana jest zarówno przez przewodników oprowadzających wizytujących, ale również z wykorzystaniem narzędzi interaktywnych takich jak: filmy w projektorach i w specjalnych lunetach, makiety na wystawach czy nowość na Szlaku - gra typu escape room.

 

 

 

Dla kogo edukacja na Szlaku?

 

Wycieczki edukacyjne skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Gdański Szlak Wodociągowy odwiedzają rodziny z małymi i nastoletnimi dziećmi, seniorzy, uczestnicy półkolonii, grupy przyjaciół, turyści i mieszkańcy Miasta. Przewodnicy dostosowują język do wieku zwiedzających i szczegółowo odpowiadają na wszystkie pytania.

 

 

 

Wycieczki edukacyjne po Zbiorniku Wody Kazimierz

 

Zbiornik Wody Kazimierz jest czynnym obiektem wodociągowym, nowoczesną wieżą ciśnień. Położony jest na Wyspie Sobieszewskiej. Wewnątrz na zwiedzających czekają dwie wystawy multimedialne. Grupa pod okiem przewodnika najpierw poznaje wystawę o roli wieży ciśnień w systemie wodociągowym. Następnie udaje się na taras widokowy, na poziomie którego zwiedza interaktywną wystawę poświęconą historii i walorom przyrodniczym Wyspy - rezerwatom Ptasi Raj oraz Mewia Łacha. Z tarasu widokowego rozpościera się widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie oraz Zatokę Gdańską. W pogodne dni można nawet dostrzec Półwysep Helski.

 

 

 

maj - wrzesień | 20 zł / osobę, 200 zł / grupę (grupa to max. 30 osób)

ZAPISY - https://szlak.gda.pl  

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczki edukacyjne po Zbiorniku Wody Stary Sobieski

 

Na zbiorniku możliwe jest:

  • zwiedzanie tradycyjne z przewodnikiem albo
  • w formie gry „Tajemnica bursztynowej korony”, w grupie do 10 osób, bez tradycyjnego zwiedzania.

 

 

 

 

Zwiedzanie tradycyjne z przewodnikiem

 

Zbiornik Wody Stary Sobieski położony jest na Górze Szubienicznej, nieopodal Politechniki Gdańskiej. Jest to jednokondygnacyjny obiekt zbudowany na planie koła o średnicy 50 m. Tworzy zaskakujący podziemny labirynt. Pierwszym elementem, który widzą zwiedzający jest ściana frontowa komory zasuw przypomina starożytne łuki triumfalne. Dalej jest tylko ciekawiej, bo do dziś nie wybudowano w Gdańsku zbiornika podziemnego, który mógłby równać się rozmachem architektonicznym i konstrukcyjnym z Sobieskim. Wewnątrz na odwiedzających czeka multimedialna wystawa dot. historii gdańskich wodociągów wraz z licznymi eksponatami. Zbiornik budową i akustyką przypomina amfiteatr - dźwięk roznosi się na odległość do 200 m i powraca w formie echa nawet przez 7 sekund. Zwiedzający doświadczą tego na własnej skórze. Po obiekcie oprowadza przewodnik. Nad koroną Zbiornika znajduje się punkt widokowy, a okolica sprzyja wypoczynkowi (liczne ścieżki spacerowe ławki, zdrój wody pitnej, Park Jaśkowa Dolina).

 

maj - wrzesień|20 zł /osobę, 200 zł / grupę (grupa to max. 30 osób)

ZAPISY - www.szlak.gda.pl

 

 

 

 

 

 

Zwiedzanie w formie gry

 

W każdy wtorek i niedzielę do końca września w Zbiorniku Wody Stary Sobieski gramy w „Tajemnicę bursztynowej korony”.  To nowość – terenowa gra typu escape room, podczas której uczestnicy odczytują list od króla Jana III Sobieskiego i rozwiązują szereg zagadek i łamigłówek. Na tych, którzy dotrą do celu i spełnią prośbę Króla czekają nagrody. Zadania dotyczą historii gdańskich wodociągów, czyli wystawy, która znajduje się w obiekcie.

Praca w grupie, rozbudzenie ciekawości i mnóstwo frajdy – to czeka na uczestników gry.

 

maj - wrzesień | 20 zł /osobę, grupa to max. 10 osób

ZAPISY - www.szlak.gda.pl

 

 

 

 

Wycieczki edukacyjne po Zbiorniku Wody Stara Orunia

 

Zbiornik Wody Stara Orunia znajduje się na wzgórzu w pobliżu Parku Oruńskiego. Powstał w 1869 roku i był pierwszym zbiornikiem, z którego nowoczesnymi wodociągami płynęła do gdańszczan woda. Rezerwuar budzi skojarzenia sakralne ze względu na klasyczną konstrukcję, z czerwonej cegły, złożoną z naw i arkad. Zbiornik został wybudowany na planie kwadratu o boku długości 40 m, a jego wysokość to ponad 5 m. Podczas zwiedzania przewodnik opowiada o historii zbiornika, jego roli w systemie wodociągowym miasta oraz przybliża sylwetkę wyjątkowych lokatorów tego miejsca – nietoperzy. Specyficzny mikroklimat oruńskiego rezerwuaru sprawił, że stał się on jednym z największych i najbardziej wartościowych siedlisk nietoperzy w Polsce Północnej. Mając na uwadze ich spokój i komfort, podczas prac rekonstrukcyjnych zachowano pierwotny charakter wnętrza zbiornika i jego naturalną „patynę”. Każdej zimy znajduje się w nim kilkaset sztuk niemal pełnego przekroju gatunkowego nietoperzy występujących w Polsce. W Zbiorniku Wody Stara Orunia hibernują m.in. nocki rude, nocki Natterera, nocki duże i gacki brunatne. Udało się tam znaleźć także bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem nocka łydkowłosego.

 

 

maj - wrzesień | 20 zł / osobę, 200 zł / grupę (grupa to max. 30 osób)

ZAPISY - www.szlak.gda.pl

 

 

 

 

 

Wycieczki edukacyjne po Gdańskiej Alei Włazów

 

Gdańska Aleja Włazów znajduje się na północnym cyplu Ołowianki. Jest to zielona przestrzeń spacerowa z alejkami o powierzchni ok. 5 000 m2, w którą wkomponowano polskie i zagraniczne, historyczne i współczesne włazy kanalizacyjne. W sąsiedztwie Alei mieści się zabytkowa XIX-wieczna Przepompownia ścieków Ołowianka. Najstarsza część obiektu powstała w 1871 roku wraz z pierwszym nowoczesnym miejskim systemem kanalizacyjnym, zaprojektowanym przez Eduarda Wiebego na zlecenie nadburmistrza Leopolda von Wintera.

Nowa przestrzeń to nie tylko przechadzka przez czasy i miejsca, ale także wśród pięknej zieleni. Do industrialnej, surowej przestrzeni wprowadziliśmy nowe nasadzenia, tworzące wielogatunkową kompozycję krzewów iglastych i liściastych (w tym zimnozielonych oraz utrzymujących liście na zimę), traw ozdobnych i kwiatów. Wśród nich m.in. dereń biały, laurowiśnia wschodnia czy śmiałek darniowy.

 

Spacer rozpoczyna się przy ścianie startowej, gdzie znajduje się mapa Alei. To tu zwiedzający skanują specjalny kod i pobierają na telefony edukacyjną aplikację mobilną, pełniącą funkcję wirtualnego przewodnika. Elementy interaktywne, w tym technologia rozszerzonej rzeczywistości, pozwolą przenieść się do czasów powstania pierwszych nowoczesnych sieci kanalizacyjnych. W aplikacji poza zadaniami terenowymi związanymi z włazami zwiedzający odnajdą grę kanalizacyjną, w której uczestnicy poznają drogę ścieków od miejsca wytworzenia do Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód.

 

 

 

 

 

cały rok | zwiedzanie bezpłatne

 

Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Wysoki kontrast
Wysoki kontrast
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetuj ustawienia