CZ. I – KONKURS
W tegorocznej edycji konkursu chcielibyśmy zaprosić uczniów klas 6-7 szkół podstawowych do stworzenia słów piosenki nt. wody, jej właściwości, zalet oraz korzyści jakie niesie picie wody.
Uczniowie, jako przedstawiciele gdańskiej społeczności, mogą w słowach piosenki odnieść się również do jakości gdańskiej kranówki i wyższości picia wody z kranu nad spożywaniem wody butelkowanej w kontekście Akcji „Sprzątanie Świata”, czyli problemu zanieczyszczania środowiska odpadami, zwłaszcza plastikiem.
CZ. II – CZY "SPRZĄTANIE ŚWIATA" JEST WAŻNE?
Międzynarodowy ruch „Sprzątanie Świata” to idea, która została zapoczątkowana w Australii w 1989 r., a w Polsce zainicjowana w roku 1994. Ta swojego rodzaju lekcja poszanowania środowiska promuje nie tylko zachowania prowadzące do zmniejszenia ilości śmieci, ale również wspiera podejmowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko.
Jest to związane m.in. z przekonaniem, że odpady - śmieci mają wpływ nie tylko na zanieczyszczenie gleby.
W zależności od ich postaci i składu oraz miejsca gdzie zostaną pozostawione/ wyrzucone mogą pogarszać jakość powietrza bądź wód.
Dlatego głównym celem konkursu „Dlaczego sieci nie lubią śmieci?” jest edukowanie młodzieży szkolnej, że niewłaściwe postępowanie z odpadami (śmieciami) może również oddziaływać na jakość wody pitnej i gospodarkę ściekową a w konsekwencji – na środowisko.
Dbałość o jakość i zasoby wody pitnej to bardzo ważny aspekt współczesnych rozważań nt. środowiska. Choć woda krąży w przyrodzie w obiegu zamkniętym i teoretycznie nie powinno jej ubywać, to zużycie wody na potrzeby funkcjonowania człowieka jest niewspółmiernie duże do możliwości uzupełnienia zasobów przez naturę.
Poza tym ilość wody zdatnej do picia to zaledwie 0,6% wody dostępnej na Ziemi, a jest nam ona bardzo potrzebna i ma niezwykłą moc. Jest niezbędna do życia nie tylko człowieka, ale również roślin i wszystkich innych żywych organizmów.
Zatem, skoro niewłaściwa gospodarka odpadami zagraża czystości wód, może ona, w konsekwencji, prowadzić do zubożenia zasobów wody zdatnej do picia, których i tak już jest bardzo mało. Troszcząc się o środowisko, zyskujemy pewność, że wody nam nie zabraknie i że będzie ona odpowiedniej jakości, a dobra jakość umożliwia nam picie wody z kranu, co z kolei oznacza rezygnację z zakupu wody butelkowanej i w rezultacie – zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska plastikiem.
CZ. III – STWÓRZ PIOSENKĘ I PRZYSTĄP DO KONKURSU
Nie wiesz jak zabrać się za to zadanie? Zapoznaj się z materiałem merytorycznym i regulaminem konkursu. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w dokumentach poniżej.
CZ. IV – WYGRAJ I ZGARNIJ NAGRODY
CZ. V – PAMIĘTAJ O TERMINACH