Czym są ujęcia wody?
To zespół urządzeń, które pozwalają na pobór wody ze źródła. Powstają w miejscach, w których planowane jest wykorzystanie wody do celów bytowych lub przemysłowych i w których występują sprzyjające warunki. W zależności od jakości ujmowanej wody, poddawana jest ona prostym lub bardziej zaawansowanym procesom uzdatniania. Ujęcia wody objęte są ochroną prawną, która ma na celu dbanie o jakość i czystość zasobów wodnych oraz zapewnienie bezpiecznej eksploatacji.
Jakie są rodzaje ujęć wody?
Wody słodkie dzielimy na powierzchniowe, gruntowe i wgłębne. W miejscu, w którym planowane jest wykorzystanie wody jako źródła wody pitnej dla danego terenu, tworzy się tzw. ujęcie, a wokół niego strefę ochronną.
Ujęcie, w zależności od rodzaju wód, może być powierzchniowe, drenażowe lub głębinowe (podziemne).
W przypadku ujęć wód powierzchniowych źródłem może być rzeka, zbiornik wodny, jezioro naturalne bądź sztuczne. W zależności od rodzaju źródła, jakości wody i innych warunków, dostosowuje się sposób poboru wody – z brzegu, nurtu lub spod dna. W przypadku wód powierzchniowych przenikających do warstwy wodonośnej, pobór odbywa się przy wykorzystaniu studni podziemnych.
Wody podziemne/głębinowe ujmuje się najczęściej przy pomocy studni kopanych (stosowanych w przypadku wód płytkich, na potrzeby indywidualne lub małych wodociągów), studni wierconych (na potrzeby sieci różnych wielkości) lub ciągów drenażowych, układanych w wykopie z grawitacyjnym odprowadzeniem do studni zbiorczej (stosuje się je w przypadku płytkich wód).
Dobór metody uzdatniania zależy najczęściej właśnie od rodzaju ujęcia (każde z nich cechuje inny poziom zanieczyszczeń).
Skąd pochodzi woda w Gdańsku?
Zaopatrzenie Gdańska w wodę opiera się w 83% na wodach podziemnych (tzw. głębinowych), a pozostałą część zapotrzebowania pokrywa ujęcie wód powierzchniowych w Straszynie.
Gdański system wodociągowy składa się z 7 podstawowych ujęć głębinowych, 1 ujęcia powierzchniowego (Straszyn) oraz 2 ujęć podziemnych. Produkcję wody uzupełniają 2 ujęcia lokalne (Oczyszczalnia Wschód i Smęgorzyno) oraz 2 ujęcia rezerwowe (Krakowiec i Świbno).
Najważniejsze ujęcia wody w Gdańsku
Czy woda w Gdańsku spełnia normy?
W 2004 r. tylko 83,6% gdańskich wód płynących w wodociągach odpowiadało krajowym normom. Po dziesięciu latach wprowadzania rozległych inwestycji ŚCISŁE NORMY POLSKIE I UNIJNE SPEŁNIA 100% GDAŃSKIEJ KRANÓWKI.
Najważniejszymi działaniami były te prowadzone w ramach „Gdańskiego projektu wodno-ściekowego” – jednego z największych projektów tego typu w branży sanitarnej w Polsce, dofinansowanemu ze środków Unii Europejskiej.
Z którego ujęcia pochodzi woda w moim domu?
Do zaopatrzenia odbiorców w wodę wykorzystuje się zarówno wody powierzchniowe, jak i podziemne. Można to sprawdzić wpisując adres zamieszkania na mapie ujęć wody na stronie eksploatatora gdańskiej sieci – spółki Gdańskie Wodociągi.
Czy woda w Gdańsku jest twarda?
W Gdańsku zdecydowana większość wody w kranach pochodzi z ujęć głębinowych – jest to woda najczystsza i najbogatsza w minerały.
Gdańska woda jest średniozmineralizowana. Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące wody do spożycia określa dopuszczalne stężenia różnych parametrów, w tym tych odpowiadających za twardość wody.
Dla CaCO3 (węglanu wapnia) dopuszczalne stężenie wynosi 60-500 mg/l, zaś dla magnezu 30-125 mg/l. Są to wartości zalecane ze względów zdrowotnych, co oznacza, że jest to wartość pożądana dla zdrowia ludzkiego, ale obecność tych związków w wodzie nie musi być zapewniona.
Gdańska woda zawiera średnio 90 mg/l wapnia, 285 mg/l wodorowęglanów i 11,5 mg/l magnezu (średni poziom zmineralizowania wynosi ok. 500 mg/l).
Taką wodę, głównie z uwagi na obecność rozpuszczonych w niej w sposób naturalny związków wapnia i magnezu, określa się jako TWARDĄ.
Charakterystyczne dla twardej wody jest to, że po jej zagotowaniu wytrąca się łatwy do zaobserwowania osad zwany kamieniem. Nie jest on przyjazny dla urządzeń gospodarstwa domowego, jednak świadczy o dużej zawartości minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu i łatwiej przyswajalne z wody niż z pożywienia.
Kamień, który osadza się wewnątrz czajnika to węglany wapnia i magnezu, czyli sole kwasu węglowego, które są produktami termicznego rozkładu rozpuszczalnych wodorowęglanów zawartych w kranówce. Proces zakamieniania czajnika to widoczne poniżej reakcje chemiczne:
Mg(HCO3)2 → MgCO3↓ + H2 O + CO2
Ca(HCO3)2 → CaCO3↓ + H2 O + CO2
Choć taki kamień nie stanowi problemu zdrowotnego, warto regularnie się go pozbywać. Po pierwsze ze względu na zmiany smaku kawy i herbaty, po drugie ze względów estetycznych, a po trzecie – w trosce o czajnik, który zakamieniony szybciej się zużywa i pobiera więcej energii potrzebnej do podgrzania wody.
Czy twarda woda jest szkodliwa dla ludzi?
TWARDA WODA JEST ZDROWA DLA CZŁOWIEKA! Gdyby woda w kranie nie była twarda znaczyłoby to, że jest uboga w minerały, a wtedy stałaby się bezwartościowa dla naszego organizmu.
Woda miękka (o niskiej mineralizacji) niekorzystnie wpływa na gospodarkę cholesterolową czy równowagę elektrolityczną, szczególnie w połączeniu z dietą ubogą w składniki odżywcze.
Picie wody o niskiej zawartości soli mineralnych może doprowadzić nie tylko do braku odpowiedniej ilości składników odżywczych, ale dodatkowo do obniżania się ich poziomu w organizmie. Składniki te rozpuszczają się w wodzie, przez co następuje ich zwiększone wydalanie wraz z moczem (prowadzi to do tzw. wyjaławiania organizmu). Co więcej, najpowszechniejsze metody zmiękczania wody wymagają zastosowania procesów chemicznych bądź fizyczno-chemicznych.
Jak się pozbyć osadu w czajniku?
W badaniu przeprowadzonym przez nas w 2012 r., 54,2% mieszkańców Gdańska twierdziło, że jakość tutejszej wody pitnej wyróżnia się na tle innych miast Polski. Badani szczególnie pozytywnie oceniali jej przejrzystość i zapach. Niestety aż 55,2% mieszkańców w tym samym badaniu deklarowało, że w ogóle nie pije wody z kranu „bez przegotowania”.
Przypominamy, że gotowanie wody pozbawia ją minerałów i działa na jej niekorzyść. Pojawianie się osadu na ściankach i grzałce elektrycznego czajnika, jak wyjaśnialiśmy powyżej, jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Kamień występuje tym częściej, im twardsza jest woda (ta w Gdańsku należy do tych o średnim stopniu twardości, co absolutnie nie jest cechą negatywną).
Istnieje kilka prostych domowych metod na pozbycie się kamienia, takich jak:
Dlaczego po dodaniu kwasku cytrynowego osad znika?
Sole tworzące kamień (węglany wapnia i magnezu) reagują zarówno z octem (kwasem octowym), jak i kwasem cytrynowym (zwyczajowo i handlowo zwanym „kwaskiem”). Woda zaczyna się intensywnie burzyć, gdyż wyparte jony węglanowe rozkładają się do dwutlenku węgla, a nowo powstałe sole wapniowe i magnezowe kwasu cytrynowego czy octowego są rozpuszczalne w wodzie, więc przechodzą do roztworu.
Czym jest woda gruntowa?
Około 60% światowych zasobów wody słodkiej (w stanie płynnym) stanowią wody podziemne, w tym m.in. gruntowe. Wspierają one dostawy wody pitnej, systemy sanitarne, rolnictwo, przemysł i ekosystemy. Dla ludzi to podstawa zdrowego odżywiania i możliwość korzystania z udogodnień cywilizacyjnych.
Wody gruntowe to takie, które znajdują się w tych warstwach wodonośnych (geologicznych formacjach skał, piasków i żwirów zawierających znaczne ilości wody), które od góry są przepuszczalne, a od dołu słabo- lub nieprzepuszczalne. Zasilają źródła, rzeki, jeziora i tereny podmokłe oraz przenikają do oceanów. Ich zasoby odbudowują się głównie poprzez infiltrujące grunt opady deszczu i śniegu.
Większość suchych obszarów świata jest całkowicie uzależniona od zasobów wód gruntowych. Dostarczają one znaczną część wody używanej do picia i celów sanitarnych, potrzebnej do produkcji żywności i rozwoju przemysłu. Mają też ogromne znaczenie dla zdrowego funkcjonowania ekosystemów, utrzymania bioróżnorodności i równowagi biologicznej fauny i flory. Poszukiwanie, ochrona i zrównoważone wykorzystanie wód gruntowych jest szczególnie ważne w kontekście adaptacji do zmian klimatu, a także rosnącej populacji.
Czym są piętra wodonośne?
Piętro wodonośne to zespół skał należący do określonej stratygraficznie jednostki. W jego obrębie wyróżnia się poziomy wodonośne, czyli układy skał uformowane z jednej lub kilku warstw wodonośnych o podobnych własnościach filtracyjnych. Dzięki odpowiedniej porowatości i przepuszczalności, piętra umożliwiają znaczący przepływ wód podziemnych, a także ich pobór.
Z którego piętra wodonośnego czerpana jest gdańska woda?
Gdański system wodonośny stanowi niejednorodną strukturę hydrogeologiczną, w której dominującą rolę odgrywa czwartorzędowe piętro wodonośne, a podrzędną - zawodnione osady neogenu, paleogenu i mezozoiku.
Woda, która dociera do naszych domów pochodzi więc z pięter wodonośnych liczących sobie od przeszło 100 mln do 1,8 mln lat.
Wspomniane: czwartorzęd, neogen, paleogen i mezozoik w geologii zwane są jednostkami stratygraficznymi. Do oceny skał metodyka badań stratygrafii stosuje: litostratygrafię (wyróżnia jednostki skalne na podstawie typu skał i koreluje je w różnych profilach między sobą), biostratygrafię (wyróżnia jednostki skalne na podstawie skamieniałości), chronostratygrafię (porządkuje skały na podstawie ich wieku), magnetostratygrafię (porządkuje skały na podstawie ich magnetyzmu) i stratygrafię sekwencji (wyróżnia jednostki stratygraficzne na podstawie interpretacji środowiska powstania).
Na podstawie następstwa procesów geologicznych i układu warstw skalnych można odczytać przebieg historii Ziemi – pomocna we właściwej interpretacji i obserwacji badań jest tzw. tabela stratygraficzna.
Poszczególne jednostki mają różną rozciągłość czasową – trwający obecnie fanerozoik obejmuje ok. 15% dziejów planety!
Co zagraża wodom gruntowym?
Nadmierna eksploatacja wód gruntowych (mówimy o niej w sytuacji, gdy pobór wód jest większy niż jej uzupełnianie przez opady) może prowadzić do niestabilności i osiadania gruntów, a w regionach przybrzeżnych do wnikania wody morskiej pod ląd. W dalszej perspektywie zasoby tych wód mogą się zmniejszać, mimo że obieg wody w przyrodzie traktuje się jako obieg zamknięty.
Na wielu terenach wody gruntowe są zanieczyszczane, a ich rekultywacja jest często długim i trudnym procesem, który znacznie zwiększa koszty uzdatniania, a czasem wręcz uniemożliwia ich wykorzystanie.
Nasze działania na powierzchni mają swoje konsekwencje pod ziemią. Zostawianie śmieci w lesie, wrzucanie ich do ubikacji, gaszenie niedopałków na plaży – to wszystko wydaje się być pozornie niezwiązane z wodą, ale tego typu zachowania mają realny (negatywny!) wpływ na stan zasobów wody pitnej!
Dlaczego trzeba dbać o wody gruntowe?
Polska to kraj o stosunkowo ubogich zasobach wodnych. Wynoszą ok. 60 mld m3, a w okresach suszy mogą spadać nawet do 40 mld m3 (dla porównania: w Szwecji to 196 mld m3).
Według danych z 2019 r. (w przeliczeniu na 1 mieszkańca) średnia zasobów wody słodkiej z wielolecia w Polsce wynosi ok. 1,6 tys. m3 (4. miejsce od końca w Europie).
Na terenie całej Unii Europejskiej coraz większą presję wywiera się na dbanie o wodne zasoby. Do zmniejszenia dostępności wody słodkiej, wynikającego z rozwoju miast i rolnictwa, znacząco przyczyniają się zmiany klimatu, przejawiające się w ekstremalnych zjawiskach pogodowych (zwłaszcza suszach). Skutkiem susz są m.in. okresowe deficyty wody w rzekach, a te z kolei niosą za sobą trudności w zaopatrzeniu w wodę niektórych regionów.
Czy w Gdańsku dbamy o wody gruntowe?
Wody podziemne to ważne źródło wody pitnej. Są one jednak wystawiane na zagrożenia spowodowane działalnością człowieka. Już w 1991 r. zostały objęte państwowym monitoringiem środowiska. Dla obszaru Gdańska, Sopotu i gminy Pruszcz Gdański w kolejnych latach opracowano dokumentację hydrogeologiczną ustalającą zasoby dyspozycyjne wód podziemnych.
Zapewnienie ciągłości dostaw czystej i zdrowej wody wymaga kompleksowego i stałego monitorowania wód podziemnych. Od kilku lat w Gdańsku prowadzone są szeroko zakrojone badania hydrogeologiczne mające na celu wszechstronne rozpoznanie stanu wód i zapewnienie ochrony ich zasobów dla przyszłych pokoleń.
To wyjątkowe w skali kraju i pierwsze tak kompleksowe badania na terenie aglomeracji gdańskiej. Nie tylko umożliwiają kontrolę nad jakością wody dostarczanej mieszkańcom, ale dają też wiedzę na temat tego, jakie są jej faktyczne zasoby i na jak długo ich wystarczy.